Приємний кисло-солодкий напій, схожий на квас, але зі смаком чаю – це комбуча. У нього екзотична назва, але він знайомий багатьом під іншою назвою. Розглянемо, що таке комбуча, особливості цього напою. Вона алкогольна чи ні? У чому користь і шкода комбучі?
Комбуча – це знайомий багатьом чайний гриб. Напій набуває своїх властивостей, коли ацетобактерії і дріжджові грибки переробляють зелений або чорний чай з цукром. При цьому зберігаються всі корисні властивості рослин. По суті, комбуча – це ферментований чай.
Точний склад мікроорганізмів і речовин комбучі невідомий. Він може бути різним залежно від мікрофлори в місцевості, де вирощувалися кущі чаю, і де ферментувався напій. Однак, основні компоненти, що надають чайному грибу корисні властивості, виявлені.
За зовнішнім виглядом чайний гриб схожий на медузу. Дріжджі в його складі розщеплюють вуглеводи, а оцтові бактерії переробляють етанол в кислоту. У цьому процесі утворюється вуглекислий газ. Напій виходить кисло-солодкого смаку, газований. Він схожий на квас.
Властивості комбучі залежать від різних особливостей процесу приготування:
Комбуча алкогольна чи ні? Вона містить етанол у кількості приблизно 5,5 г на літр. Комбуча не вважається алкогольним напоєм. Однак, тим, кому повністю протипоказаний алкоголь, краще відмовитися від чайного гриба. Також не бажано пити комбучу у великих кількостях, якщо треба вести машину.
Чайний гриб краще пити окремо від їжі з інтервалом в 1-3 години. Також цей напій можна вживати через годину-півтори після їжі. Рекомендована кількість комбуч - 100-300 мл не частіше, ніж 3 рази на добу. Для кожної людини норма індивідуальна. Вона залежить від кислотності шлунка, ваги, загального раціону харчування.
Напій, отриманий з чайного гриба, називають еліксиром молодості через його властивості. Комбуча складається з комплексу цінних речовин:
Бактерії, які містяться в комбучі, мають антибіотичні властивості. Оцтова кислота і катехіни пригнічують дії шкідливих мікроорганізмів. Найбільший антибактеріальний ефект саме у комбучі із зеленого чаю. Антиоксидантні властивості напою проявляються завдяки поліфенолам чаю, особливо флавоноїдам, вітаміну С і ферментам.
В одному з досліджень у культурі комбучі, ферментованої протягом 10 днів, виявили аж 127 фенольних сполук. Такі флавоноїди сприяють тому, що клітини активно відновлюють пошкодження, знижуються запалення. Якщо вживати комбучу регулярно, вона зменшує токсичне забруднення печінки і служить гепатопротектором.
Комбуча корисна для органів шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи. Також цей напій покращує загальний стан здоров'я. Розглянемо детальніше, як комбуча впливає на організм людини.
Як чайний гриб покращує травлення:
Чайний гриб покращує роботу серця і судин:
Цей напій позитивно впливає на роботу багатьох органів і систем організму, покращує самопочуття. Комбучу можна трохи нагріти і випити перед сном. Тоді проявляється її заспокійливий і снодійний ефект. Чайний гриб підвищує гемоглобін, допомагає знижувати рівень цукру в крові і спалювати зайві калорії.
На даний момент немає наукових підтверджень негативного впливу чайного гриба на організм людини. Дослідження на щурах протягом 90 днів не показало жодних ознак токсичності комбучі. Також Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів у США (FDA) проводило тестування і зробило висновок, що чайний гриб безпечний для вживання людьми. Центр з контролю профілактики захворювань США (CDC) підтвердив, що щоденне вживання 100 г комбучі не несе ризику для здоров'я. Однак, досліджень цього напою щодо його можливої шкоди ще недостатньо.
При приготуванні та зберіганні комбучі важливо дотримуватися гігієни, використовувати чисту воду, свіжу заварку і дотримуватися технології. Тоді, швидше за все, склад напою буде без патогенів.
Комбучу вживають з обережністю при таких захворюваннях і станах:
Хоча комбуча корисна для печінки, іноді вона може викликати поразку цього органу і прояви жовтяниці. Так відбувається з різних причин: через сильну інтоксикацію печінки ліками, алкоголем, вміст у комбучі будь-яких додаткових токсичних речовин. Вони можуть потрапляти в напій з неякісного чаю або води.
Щоб звести ризик виникнення негативних ефектів від вживання комбучі, важливо не пити його занадто багато. Якщо після чайного гриба проявляються якісь неприємні відчуття в області ЖКТ, краще відмовитися від неї. При труднощах з травленням варто проконсультуватися з лікарем перед вживанням комбучі.
Дослідники вважають, що вперше ферментований чай почали готувати в східній Азії в 220 році до нашої ери, оцінивши його терапевтичний ефект. Однак вперше він з'явився на північному сході Китаю в Маньчжурії. Його навіть називали засобом безсмертя за детоксикаційні та енергетичні властивості. Потім чайний гриб став популярний в Японії. У 414 році до нашої ери його привіз з собою лікар на ім'я Комбу. Він лікував чайним грибом проблеми з травленням у імператора Інке. Звідси і пішла назва напою «комбуча».